درباره فرودگاه استانبول

فرودگاه جدید استانبول پس از افتتاح در انتهای سال ۲۰۱۸ توجهات بسیاری را به خود جلب نموده است این فرودگاه یکی از بزرگترین و مجهزترین فرودگاه های در حال حاضر در دنیا می باشد. وسعت این فرودگاه مساحتی به ابعاد ۷۶/۵ میلیون متر مکعب و ۱۰۰/۰۰۰ متر مربع بنا این سازه ی عظیم می باشد که تخمین هزینه برای ساخت این سازه ۱۲ میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده بود.

این پروژه به چهار فاز اجرایی تقسیم گردیده است که در انتهای سال ۲۰۱۸ فاز یک افتتاح گردید و تمامی پروازهای فرودگاه آتاترک به فرودگاه جدید انتقال یافت و فاز های دیگر تا پایان سال ۲۰۲۸ تحویل خواهد شد.

اولین فاز فرودگاه جدید استانبول مجهز به ۳ باند پرواز می باشد و سالیانه ظرفیت جابه جایی ۹۰ میلیون مسافر را دارد که البته در آینده نزدیک به ۶ باند افزایش خواهد یافت در نتیجه ظرفیت جابه جایی سالیانه تا سقف ۲۰۰ میلیون مسافر افزایش می یابد. این امر باعث شده که این فرودگاه به یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان تبدیل شود و همچنین این فرودگاه به ۳۵۰ مقصد در سراسر جهان خدمات جابه جایی مسافر و محموله را پوشش می دهد و همینطور به ۱۰۰ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی نیز خدمات ارائه می کند.

نمای کلی فرودگاه جدید استانبول :‌

نمای کلی فرودگاه جدید استانبول

امکانات داخلی فرودگاه در حال حاضر :

  • مجهز به ۷ گیت ورودی
  • دارای ۵۶۶ پیشخوان پرواز
  • امکان صدور بلیط به صورت اتوماتیک بدون نیاز به اپراتور
  • فودکورت و کافی شاپ
  • پارکینگ طبقاتی