درباره ترکیه

کشوری در جنوب اروپا و غرب آسیا

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی (قاره وسیعی که از ترکیب دو قاره آسیا و اروپا پدید آمده، ) است که قسمت بزرگی از آن در شمال غرب آسیا و خاورمیانه و بخش کوچکی نیز در جنوب شرق اروپا قرار دارد.این کشوردرشرق با ایران،نخجوان،ارمنستان وگرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی که بخش اروپایی ترکیه است با بلغارستان و یونان همسایه است.

همچنین با دریای سیاه، مرمره و اژه، ودریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه بسفرو و داردانل نیزدراختیارترکیه می باشد.

ترکیه کشوری پهناور به مساحت 769.630 کیلومترمربع است که بصورت مستطیل شکل از سوی شرق و غرب امتداد یافته است.

موقعیت جغرافیایی حساس ترکیه باعث شده که این کشوربه گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا تبدیل می شود وکشورهای زیادی ازجمله ایران، از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده کنند.

این کشور 81 استان دارد که شهر آنکارا پایتخت آن میباشد و بزرگترین و مهمترین شهر ترکیه استانبول است.

زبان مردم ترکیه

زبان بیشترمردم ترکیه ترکی استانبولی است که در کناران از زبانهای دیگری ازجمله کردی و ارمنی و… نیز استفاده می شود.

فرهنگ

در سال 1924 میلادی طبق نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه، اسلام به عنوان دین رسمی ترکیه تعیین گردید.اما در سال 1928 با اصلاحات قانون اساسی،این ماده قانونی حدف شد وبا تاکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه به عنوان کشوری سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردید.حدود 98 درصد از مردم این کشور مسلمان هستند و 2 درصد دیگر شامل مسیحیان،کلیمیان وپیروان دیگر ادیان می شود.حجاب اسلامی نیز در ترکیه دچار دگرگونی هایی شد.در ابتدا طبق قوانین ترکیه کارمندان زن، در ادارات دولتی اجازه داشتن حجاب را نداشتند که این قانون در مراکز اموزش عالی ترکیه نیز لازم الاجرا گردید.اما اکنون حجاب در این کشور اختیاری است و توسط بسیاری از بانوان همچنان رعایت می شود.

اقتصاد ترکیه

کشور ترکیه با ۸۵ میلیون نفر جمعیت یکی از پرجمعیت ترین کشورهای منطقه و ششمین اقتصاد برتر اروپاست.

راز رشد سریع اقتصادی ترکیه چیست؟

چرا سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در ترکیه؟

مقامات ترکیه بر اساس برنامه بلند مدت در حوزه های اقتصادی،انرژی،سیاست خارجی،سلامت،حمل و نقل و توریسم که آنرا در پارلمان تصویب کردند بر آن هستند که کشور جمهوری ترکیه در سال ٢٠٢٣ جزو ١٠ اقتصاد برتر جهان شود.

سال ٢٠٢٣ میلادی صدمین سال تاسیس جمهوری ترکیه است و مقامات ترکیه با “چشم انداز٢٠٢٣”می خواهند به استقبال صدمین سال تاسیس جمهوری در کشورشان بروند.

مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها کشور ترکیه را در سال ٢٠١۵ با ٣٨ نفر میلیاردر پس از روسیه ( ۶٢میلیاردر), آلمان(۵٣ میلیاردر) در رده سوم اروپا قرار داد.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بردامنه‌ اش افزوده می‌شود.

اقتصاد امیدوارکننده ترکیه باعث شده که این کشور به سریعترین رشد اقتصادی در میان اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در طی سالهای ٢٠١١ تا ٢٠١٧ تبدیل گردد و نیز سیزدهمین کشور بزرگ اقتصادی جهان است و رتبه بیستم سرمایه گذاری خارجی را داراست.

همچنین کشور ترکیه رتبه سی و پنجم را درآموزش و پرورش در جهان به خود اختصاص داده است.

اقتصاد کشاورزی ترکیه

بخش کشاورزی یکی ازمهمترین بخش های اقتصادی ترکیه(چه اقتصاد داخلی و چه تجارت بین الملل) به حساب می آید و این موضوع نشانه ارزش یافتن نام “برند ترکیه” درزمینه صادرات محصولات کشاورزی است.

کشورترکیه ازنظرکشاورزی رتبه هشتم جهانی را دارد.

حدود ٣۶٪ از زمین های این کشور به کشاورزی اختصاص دارد.

آب و هوای متنوع ترکیه در تولید انواع محصولات کشاورزی مخصوصا سبزی وصیفی جات،نقش مهمی دارد.

تولید میوه حدود ٧٨٪ ازکل تولید بخش کشاورزی را شامل می شود. ترکیه درصادرات میوه وسبزی بسیار پیشرفته است.

میوه توت فرنگی درصدرصادرات میوه ترکیه قرار دارد.

ترکیه در تولید فندق, انجیر, زردآلو و گیلاس در جهان اول، و درتولید لیمو یازدهمین کشور جهان است.

صنایع ترکیه

بزرگترین صنعت ترکیه نساجی است که ١۶٪ کل صنایع ترکیه را شامل می شود.

صنعت نساجی و پوشاک ترکیه،یکی از صنایع مهم به شمارمی آید که حتی این کشوررا به یکی ازصادرکنندگان برترجهان تبدیل کرده بطوریکه مقام اول پوشاک مردانه جهان را در اختیار دارد.

محصولات نساجی این کشوربا استانداردهای اکولوژیکی بین المللی همخوانی دارد و استفاده از رنگهای سرطان زادرپارچه وپوشاک را ممنوع کرده است.

پیمانکاری و ساخت و ساز در ترکیه

در بخش ساختمان سازی، ترکیه، بیشتر متکی به سرمایه ملی است، از آنجایی که با صدها بخش و گروه شغلی دیگردرارتباط است، برروند استخدام و تولید به میزان زیادی تاثیر دارد.

این بخش که در عرصه ملی و بین المللی از تجربیات فراوان و پتانسیل بالایی برخوردار است با ظرفیت پوشش دادن نزدیک به ۲۰۰ بخش فرعی دیگر، یکی از مهمترین و پیشروترین بخشهای اقتصادی ترکیه می باشد. ساختمان سازی در نقش لوکوموتیو اقتصادی ترکیه است.

همچنین از آنجایی که ازامکان استخدام بالایی برخوردار است، عنوان بزرگترین بخش جذب کننده را بخود اختصاص داده است.

تقریبا تمامی تولیدات بخش ساختمان سازی به عنوان “کالای قابل سرمایه گذاری” ارزیابی می شود.

ترکیه دربین نخستین کشورهای جهان درزمینه صادرات خدمات مهندسی و عمرانی قراردارد.

همه اینها باعث شده تا ترکیه در شمارکشورهای پیشرو درزمینه صنعت عمران درآید.

در نیمه اول سال ٢٠١٨،فروش ملک به اتباع خارجی ٢٣ درصد افزایش داشته است.

استانبول با فروش ٣٩٩٠ واحد، ٣٣ درصد از سهم فروش را به خود اختصاص داده و دررتبه اول است، پس ازاستانبول، انتالیا با فروش ٢٨٨٣ واحد دررده دوم سهم فروش قرار دارد.

در ابتدای سال ٢٠١٩ بزرگترین فرودگاه جهان در استانبول راه اندازی میشود که گواه بردرستی مطلب بالاست.

جمعیت ترکیه

طبق اخرین امار از سایت World Population Review، جمعیت ترکیه در سال 2019 تعداد 82,698,283 می باشد که نرخ رشد جمعیت در هر سال حدود 1.29% باقی مانده است.

ترکیه از نظر جمعیت رتبه 17 را در جهان دارد.

شهرهای پرجمعیت ترکیه شامل استانبول، انکارا و ازمیر است که شهرانکارا پایتخت ترکیه می باشد.

استانبول با بیش از 11 میلیون نفر جمعیت نه تنها بزرگترین وپرجمعیت ترین شهرترکیه است بلکه هشتمین شهربزرگ جهان نیز می باشد که ازحدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح فرهنگ شهرنشینی در ان رواج بوده است. بعدازاستانبول،انکارا بزرگترین شهرجهان می باشد که تنها 3.5 میلیون نفرجمعیت دارد.

همچنین4 شهردیگرنیزوجود دارد که جمعیت انها بیش از1 میلیون نفرمی باشد. 76 شهربا جمعیت بین 100.000 تا 1.000.000 نفر و 427 شهر با جمعیت حداقل 10.000 نفر.

امید به زندگی درترکیه بطورمتوسط ازسال 1960 از 43.27% به 73.94% تا سال 2011 افزایش یافته است که پس ازسال 1970 روند افزایشی شدیدی داشت.

ترکیه جمعیت نسبتا جوانی دارد که فقط حدود 6%  ان بالاتر از 64 سال سن دارند. میانگین سنی دراین کشور 30 سال است.

دین اصلی جمعیت این کشور اسلام هست.

وقتی در مورد دو موضوع وسعت منطقه جغرافیایی وجمعیت ساکن در ترکیه صحبت میشود، این کشوریکی از بزرگترین کشورهای جهان به حساب می آید.

 ترکیه سی وهفتمین کشوربزرگ دردنیا می باشد که نظروسعت رتبه نوزدهم را به خود اختصاص داده است.با توجه به این موضوع ترکیه همچنین دارای بزرگترین شهرها ومناطق شهری درجهان می باشد.

استانبول

استانبول بزرگترین شهرترکیه وقلب کشوراست. همچنین یکی ازبزرگترین شهرهای اروپایی و پنجمین شهربزرگ جهان ازلحاظ جمعیت است. جالب است بدانید که استانبول یک شهر قاره ای است که در سمت تنگه بسفر در شمال غربی ترکیه بین دریای سیاه و مرمره قرار دارد و این بدان معنی است که این شهر مرکز تجاری اروپا محسوب می شود که بقیه شهر نیز در اسیاست.

جمعیت استانبول در حال حاضر 14.967.667 نفر می باشد.

با وجود اینکه استانبول همیشه جمعیت زیادی داشته، اما از 100 سال گذشته به سرعت درحال رشد بوده است. استانبول به دلیل تاریخ طولانی ای که دارد یکی از بزرگترین شهرهای جهان است. درواقع استانبول(بعد از قسطنطنیه) جمعیتی بین 400.000 تا 500.000 نفردر500 سال قبل از میلاد مسیح داشته که ازین جهت با شهررم، به عنوان بزرگترین شهرجهان دررقابت بود.

وسعت استانبول به 1539 کیلومترمربع(594 مایل مربغ) میرسد.تراکم جمعیت استانبول درهرکیلوکترمربع، 2523 نفراست که بسیاربیشترازتراکم کل کشورترکیه درهرکیلومترمربع است(تراکم جمعیت ترکیه درهرکیلومترمربع 102 نفراست).

پرجمعیت ترین مناطق استانبول،جنوب غربی،غرب وشمال غربی، مرکزشهروهمچنین قسمت اروپایی ان است.

پرجمعیت ترین منطقه آسیایی Uskudar است.

در سال 2007 تنها 43.000 نفر(28درصد) از جمعیت استانبول شامل اتباع خارجی میشد.

بیشتراقلیت های قومی ومذهبی ترکیه دراستانبول هستند. جامعه کرد بیشترین اقلیت قومی دراستانبول است وجمعیت ان دراستانبول به 3 میلیون نفرنیز میرسد.

اکثریهودیان دراین کشوردراستانبول یا ازمیرزندگی می کنند. ازسال 1800 میلادی،جمعیت مسیحی استانبول عمدتا اعضای کلیسای اعظم ارمنی یا ارتدکس یونانی بودند. اما این تغییرات درقرن بیستم به دلیل تبادل جمعیت بین ترکیه و یونان، مالیات ثروت وشورشها، کاهش یافت. جمعیت ارمنی ها نیزبه دلیل نسل کشیها تا حدودی کاهش یافت، اما به دلیل مهاجرتهای اخیر، دوباره به رشد خود ادامه داده است.

انکارا

انکاراپایتخت جمهوری ترکیه است.این شهردومین شهربزرگ ترکیه است که از لحاظ جمعیتی بعد از استانبول و دررتبه دوم قراردارد.جمعیت این استان بیش از 5.4 میلیون نفر است.

انکارا درمجموع 9468 مایل مربع را پوشش می دهد.تراکم جمعیت نزدیک به 531 نفردرهرمایل مربع می باشد.

جالب است بدانید که انکارا به عنوان شهری برنامه ریزی شده بوده که تنها جمعیت 500.000 نفررا پوشش می دهد واین زمانی تعیین شد که شهر در دهه 1920 به عنوان پایتخت نامگذاری شد. اما درچندین دهه بعدی افزایش جمعیت رشد سریعی داشته که بیشترین ان درسال 1950 رخ داد و این امربه این دلیل بود که مردم برای دستیابی به فرصت های شغلی بهتروکیفیت زندگی بالاتردرحال سفربه این شهربودند. به دلیل نبودن مسکن از پیش برنامه ریزی شده و ساخته شده برای افراد تازه وارد، خانه های غیرقانونی در اطراف شهر شروع به رشد کردند که بعدها خانه های سازمانی و عمومی جایگزین انها شدند.

درسال 2014 و 2015 میزان رشد جمعیت 67 درصد بود. با توجه به این درصد رشد، پیش بینی می شود که تا زمانی که این شهر به نقطه عطف بعدی خود برسد، بیش ازنیم میلیون نفرافزایش جمعیت خواهد داشت